Czytelnia Sztuki

Publikacje

Krzysztof Siwczyk. Mediany

Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
Format: 20,5 × 14,5 cm
Liczba stron: 48
Cena: 25 zł
Przesyłka listem poleconym: 10 zł

Wydanie I: kwiecień 2018
ISBN: 978-83-65614-16-2


Książka dostępna jest w sprzedaży w Czytelni Sztuki – Muzeum w Gliwicach (Willa Caro).
Zamówienia prosimy kierować na adres: redakcja@muzeum.gliwice.pl.

Wydawca: Wydawnictwo a5, Krystyna Krynicka i Ryszard Krynicki
Wsparcie: Muzeum w Gliwicach
Partner wydawnictwa: Czytelnia Sztuki
(więcej…)

Jeszcze książka nie zginęła!

Znamy laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA

Krzysztof Siwczyk, Michał Sobol, Salcia Hałas i tłumacz Ryszard Engelking zostali laureatami tegorocznej – dwunastej – edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatów ogłoszono w sobotę podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Decyzją Kapituły Nagroda Literacka GDYNIA 2017 trafiła w ręce czworga spośród dwudziestu nominowanych. W kategorii eseistyka otrzymał ją Krzysztof Siwczyk za esej „Koło miejsca/Elementarz” (Muzeum w Gliwicach). W kategorii poezja uhonorowano Michała Sobola za tom poetycki „Schrony” (Wydawnictwo Nisza, Warszawa). W kategorii proza Nagrodę wręczono Salci Hałas za powieść „Pieczeń dla Amfy” (Wydawnictwo MUZA S.A., Warszawa). W kategorii przekład na język polski Nagroda przypadła Ryszardowi Engelkingowi za nowe tłumaczenie „Szkoły uczuć” Gustave’a Flauberta (Wydawnictwo Sic!, Warszawa).

Książka „Koło miejsca/Elementarz” Krzysztofa Siwczyka i Michała Łuczaka zainspirowana i wydana przez Czytelnię Sztuki – Muzeum w Gliwicach nominowana do prestiżowej Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej.

Kapituła 12. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Nominacje zostały ogłoszone 18 maja 2017 roku, podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

Kapitule Nagrody Literackiej GDYNIA przewodniczył prof. Agata Bielik-Robson. Do konkursu zgłoszono 434 tytuły wpisujące się w poszczególne kategorie: eseistyka – 81, poezja – 182, proza – 111, przekład – 60. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie Kapituły wybrali 20 najlepszych książek wydanych w 2016 roku, po pięć w każdej z kategorii.

Książek nadesłanych było jak zwykle mnóstwo, ale po kilkukrotnych naradach udało nam się w końcu wybrać nominowaną dwudziestkę – komentuje przewodnicząca Kapituły prof. Agata Bielik-Robson. W kategorii eseju zdecydowaliśmy się – jak zwykle zresztą – na szeroki wybór różnych gatunków: od eseju akademickiego (Muskała, Kotliński), przez filozoficzny (Musiał) po literacki (Siwczyk, Łubieński). Tu, jak co roku, selekcja okazuje się trudnym zadaniem, bo dobrych książek jest bardzo wiele: polszczyzna eseistyczna staje się coraz lepsza, coraz bardziej pewna siebie językowo.

Nagroda Literacka GDYNIA, dzięki swojej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. Pośród tak popularnych i nagradzanych autorów jak Wiesław MYŚLIWSKI czy Andrzej STASIUK, w gronie nominowanych oraz laureatów GDYNI regularnie i licznie pojawiają się także przedstawiciele młodego pokolenia (m.in. Justyna BARGIELSKA, Michał WITKOWSKI) czy też pisarze bardzo niszowi – prof. Marian PANKOWSKI czy Eugeniusz TKACZYSZYN-DYCKI (dwukrotnie nagrodzony w Gdyni). Niezwykle istotnym werdyktem wydaje się być również laur za przekład.

W ostatnich latach opublikowaliśmy w naszej muzealnej oficynie wiele znakomitych książek, docenionych przez czytelników i krytyków. Jednak z książką „Koło miejsca” Krzysztofa Siwczyka, z fotografiami Michała Łuczaka, jestem związany szczególnie blisko – od momentu kiedy zaistniała jako oryginalny koncept wydawniczy, nim jeszcze pomyśleli o niej sami autorzy. Dla mnie jako wydawcy jest czymś absolutnie fascynującym gdy ideom mogę nadać wymiar materialny, gdy uda mi się nimi zainspirować kogoś utalentowanego, wcielić w życie w postaci książek, które na dodatek, tak jak esej Krzyśka Siwczyka, spotykają się z uznaniem i życzliwym przyjęciem. Cóż mogę powiedzieć po dzisiejszej nominacji? Jeszcze książka nie zginęła! – powiedział Grzegorz Krawczyk, szef Czytelni Sztuki, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Nagroda Literacka GDYNIA została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha SZCZURKA, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w minionym roku. NLG jest rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury. NLG nieustannie ewoluuje i poszerza zakres swojej działalności. Pod szyldem GDYNI przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne proczytelnicze, społeczne przedsięwzięcia.

Doskonale zdaję sobie sprawę z wagi Nagrody Literackiej Gdynia i nominowanych do tej nagrody książek. Obserwowałem wskazania kapituły przez lata istnienia Nagrody Literackiej Gdynia. Niektóre książki nominowane i finalnie nagradzane komentowałem, mając dla nich najczęściej podziw. Sporo z tych książek silnie formułowało i częstokroć odkształcało moje estetyczne przyzwyczajenia. To jedyna nagroda w Polsce, która wyraźnie dba o możliwie szeroki i wielokątny opis współczesnej literatury, chociażby poprzez wyraźne podziały gatunkowe, w których swoje miejsce ma i poezji i proza, esej i przekład. Nigdy nie przyszło mi do głowy, że jakaś moja książka mogłaby znaleźć się w gronie tych wyróżnionych nominacją. Tym bardziej cieszy mnie dostrzeżenie przez kapitułę eseju ”Koło miejsca” – książki bardzo skromnej i prywatnej, wywiedzionej z pracy pamięci i tejże pamięci miejsca i miasta poświęconej. Chociaż czy w przypadku eseju można mówić o jednym, dominującym temacie? Chyba raczej nie. Esej ma to do siebie, że próbuje mierzyć się przede wszystkim z granicami tego, co arbitralne i ogólne, bada najróżniejsze zakamarki autorskiej jaźni, jest wielojęzyczną próbą nazywania tego, co nazwaniu się opiera. Wśród członków kapituły Nagrody Literackiej Gdynia są mistrzowie eseistyki, poezji, prozy i przekładu zdający sobie doskonale sprawę ze złożoności i niepochwytności tego pierwszego gatunku. Móc być przez nich przeczytanym to dla mnie po prostu zaszczyt. W Gliwicach znalazłem świetnego wydawcę, który uniósł i zainspirował książkę, na którą składa się i esej i kapitalne zdjęcia Michała Łuczaka z cyklu ”Elementarz”. Jak sądzę książka wygląda po prostu dobrze. Kto wie, może to najważniejsza rzecz, jaką w życiu napisałem? O tym przekonam się najpewniej kiedy to życie będzie chylić się ku końcowi, a póki co po prostu jestem zaskoczony i szczęśliwy – powiedział Krzysztof Siwczyk.

Koło Miejsca/Elementarz do kupienia online na czytelniasztuki.openform.pl


Rozmowa Grzegorza Krawczyka z Krzysztofem Siwczykiem | Prestiż | magazyn gliwicki | październik nr 08/2017

Zofia Rydet. Zapis socjologiczny 1978–1990

Zofia Rydet. Zapis socjologiczny 1978–1990

Tekst i wybór zdjęć: Wojciech Nowicki
Wydawca: Muzeum w Gliwicach
Seria: Czytelnia Sztuki
Cena: 89,00 zł (cena zawiera koszt wysyłki)

Zamówienia: redakcja@muzeum.gliwice.pl

Oprawa: twarda w obwolucie
Stron: 304
Format: 295×245 mm
ISBN 978-83-89856-91-3


Premiera albumu na rynku księgarskim: styczeń 2017.

Dofinansowano
ze środków Ministra Kultury
i
Dziedzictwa Narodowego

(więcej…)

Koło miejsca / Elementarz. Krzysztof Siwczyk / Michał Łuczak

Koło miejsca / Elementarz. Krzysztof Siwczyk / Michał Łuczak
Format: 168×220 mm, oprawa twarda, 128 stron
Cena: 49 zł (koszt przesyłki 9 zł)
ISBN 978-83-89856-80-7
Wydanie II


Zamówienia: redakcja @ muzeum.gliwice.pl

Książka nagrodzona w konkursie Nagroda Literacka Gdynia w kategorii esej.

Esej Koło miejsca Krzysztofa Siwczyka oraz zdjęcia z cyklu Elementarz Michała Łuczaka, powstały z inspiracji Czytelni Sztuki. Więcej o projekcie.

Krzysztof Siwczyk – poeta. Autor jedenastu tomów wierszy i dwóch książek krytyczno-literackich. Debiutował w latach 90. Wydawnictwo a5 właśnie opublikowało nowe wiersze w tomie Jasnopis.

Michał Łuczak – fotograf. Członek Sputnik Photos, współzałożyciel Fundacji Kultura Obrazu. Laureat stypendium Młoda Polska, dzięki któremu powstała książka “Brutal”, uznana za Fotograficzną Publikację 2013 roku. Zdjęcia z serii “Brutal – retrospekcja” prezentowano w warszawskiej Kordegardzie, Czytelni Sztuki w Gliwicach oraz londyńskiej Doomed Gallery. Nagradzany m.in. Magnum Expression Award oraz MioPhotoAward.

Zdzisław Beksiński. Listy do Jerzego Lewczyńskiego

Opracowała i wstępem opatrzyła: Olga Ptak
Format: 240×160 mm, oprawa twarda, 744 strony
Cena: 62 zł 49,00nakład wyczerpany
ISBN 978-83-89856-71-5
Wydanie II uzupełnione
Zamówienia: redakcja @ muzeum.gliwice.pl

(więcej…)

Adam Sobota. Studio Prób Fotograficznych i Filmowych ZOOM

Adam Sobota
Studio Prób Fotograficznych i Filmowych ZOOM

ISBN: 978-83-89856-74-6
Wydawca / Publisher: Muzeum w Gliwicach
Seria / Series: Czytelnia Sztuki
Nakład / Edition: 150 egz. / copies
70 stron / pages

Cena: 30 zł + przesyłka: 11 zł (Poland) (więcej…)

Maga Sokalska, Elegant

Maga Sokalska, Elegant
ISBN: 978-83-89856-70-8
Wydawca / Publisher: Muzeum w Gliwicach
Seria / Series: Czytelnia Sztuki
Nakład / Edition: 150 egz. / copies
56 strony / pages


NAKŁAD WYCZERPANY Cena: 25 zł + przesyłka: 10 zł (Poland)


OUT OF PRINT Price: 12 euro (includes worldwide shipping)

(więcej…)

ALLES IST GUT | Wojciech Kostrzewa

Z przyjemnością oddajemy w ręce odbiorców publikację będącą efektem wygranej II edycji Konkursu na projekt książki fotograficznej im. Wilhelma von Blandowskiego organizowanego przez Czytelnię Sztuki.

ALLES IST GUT
Wojciech Kostrzewa

ISBN: 978-83-89856-66-1
Wydawca / Publisher: Muzeum w Gliwicach , Seria / Series: Czytelnia Sztuki
Nakład / Edition: 200 egz. / copies , 144 stron / pages
Premiera: 9 stycznia 2015

Cena: 72 zł + przesyłka: 8 zł (Poland)

Price: 25 euro (includes worldwide shipping)

zamówienia prosimy kierować na adres redakcja@muzeum.gliwice.pl

(więcej…)

Invisible Maps Andrzeja Kramarza

Andrzej Kramarz, Invisible Maps
ISBN: 978-83-89856-65-4
Wydawca / Publisher: Muzeum w Gliwicach
Seria / Series: Czytelnia Sztuki
Nakład / Edition: 300 egz. / copies
88 stron / pages
Premiera: 15 maja 2014, cena: 59 zł

Książka dostępna jest w sprzedaży w Czytelni Sztuki w Gliwicach (Muzeum w Gliwicach, Willa Caro – zamówienia prosimy kierować na adres redakcja@muzeum.gliwice.pl) oraz w wybranych księgarnia stacjonarnych i internetowych SuperSalon / bookoff / FSW.

Avaiable online at SuperSalon / bookoff / FSW .

(więcej…)

Architektura w opozycji

2013, 136 stron
42 ilustracje
Wydawca: Muzeum w Gliwiach
seria: Czytelnia Sztuki
Wymiar: 22,6 x 19,7 cm
ISBN 978-83-89856-60-9
Cena: 79,00 zł (przesyłka: 4,55 zł)

PAYPAL


(więcej…)

Matteo Terzaghi i Marco Zürcher. HOTEL SILESIA

Matteo Terzaghi i Marco Zürcher
HOTEL SILESIA

2013
72 strony | 72 pages; 57 fotografii | 57 photographs
wydawca | publisher: Muzeum w Gliwicach
seria | series: Czytelnia Sztuki
ISBN: 978-83-89856-56-2
cena | price : 29 zł + przesyłka: 4,55 zł (Poland), 12 euro (includes worldwide shipping)

29 zł + przesyłka: 4,55 zł (Poland)

12 euro (includes worldwide shipping)

(więcej…)

BABIE LATO

Babie Lato Marcin Grabowiecki
2013 , 76 strony | 76 pages
35 fotografii | 35 photographs
wydawca | publisher: Muzeum w Gliwicach
seria | series: Czytelnia Sztuki
wymiar | size: 16×21 cm
ISBN: 978-83-89856-55-5
Cena: 25 zł (20 zł – podczas spotkań promocyjnych)

cena: 25 zł + 7 zł [koszty przesyłki] [shipping to Poland only!]


price: 10 euro [includes shipping worldwide]


(więcej…)

Album „Niepokoje Wilhelma von Blandowskiego”

Niepokoje Wilhelma von Blandowskiego Tekst: Wojciech Nowicki
Wydawca: Muzeum w Gliwicach
Seria: Czytelnia Sztuki
Wymiar: 32×25 cm
128 stron

ISBN 978-83-89856-57-9
Cena: 63,00 zł + 6,70 zł (koszty przesyłki)


(więcej…)

Warm Leatherette | Ewa Axelrad

Warm Leatherette Ewa Axelrad
teskty | texts: Huw Hallam, Tomasz Plata
2013 , 64 strony | 64 pages
wydawca | publisher: Muzeum w Gliwicach
seria | series: Czytelnia Sztuki
wymiar | size: 17×22,5 cm
ISBN: 978-83-89856-54-8
cena: 34 zł + 8 zł [koszty przesyłki] [shipping to Poland only!]


price: 13 euro [includes shipping worldwide]


(więcej…)

Olga Ptak. Jerzozwierz

© Olga Ptak
Jerzozwierz
Portrety i autoportrety Jerzego Lewczyńskiego
138 stron, 17 zdjęć, format: 129×197 mm
Redaktor prowadzący: Grzegorz Krawczyk
Projekt i skład: Marcin Gołaszewski
Seria: Czytelnia Sztuki
ISBN: 978-83-89856-49-4
Cena: 25 zł + koszt przesyłki (Poczta Polska) 5,50 zł.
Dostępna na ALLEGRO


Zamówienia prosimy kierować na adres redakcja@muzeum.gliwice.pl

(więcej…)

Pamięć obrazu | Memory of the Image

Miło nam poinformować że książka “Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu” znalazła się na liście The Best Books of 2012 magazynu Photo-eye !

A book “Jerzy Lewczyński. Memory of the Image” was selected as one of The Best Books of 2012 on Photo-eye !


(więcej…)

W samochodzie z R | In the Car with R

“In the Car with R” znalazła się na liście The Best Books of 2012 magazynu Photo-eye !

“In the Car with R” was selected as one of The Best Books of 2012 on Photo-eye !


(więcej…)

Ewa Kuryluk: Obrysować cień / Outlining the shadow. 1968–1978

Cena: 22 zł + koszt przesyłki (Poczta Polska) 6,70 zł.


(więcej…)

Przewodnik po malarstwie Janusza Tarabuły dla mieszkańca Gliwic

Wydawcy:
Galeria Zderzak, Kraków
Czytelnia Sztuki, Gliwice
Gliwice 2010
Format: 23×17 cm, 56 str., oprawa: broszurowa
ISBN 978-83-87279-62-2

Cena: 12 zł + koszt wysyłki 4,55 zł


(więcej…)


Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On LinkedinVisit Us On Google PlusVisit Us On YoutubeCheck Our Feed